Millî ve manevî değerlere yönelik saldırılar dizi dizi..

2017-05-15 12:48:00

 

Sözde “ulusal” olan bir kanalda “Yeni Gelin” adında bir dizi yayınlanmaya başladı. Show TV adlı televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan dizide, Batı kültüründe yetişmiş bilgili, görgülü ve dahi Türk-İspanyol melezi (Avşarların deyişiyle; kırması) bir gelinimiz var. Bir de hafif sakallı ve dahi aşiret çocuğu Türkmen damadımız.. Sakal modası son yıllarda ortaokula kadar indi malûmunuz. Damat, “Türkmen” oldukları üstüne basa basa vurgulanan “Bozoklar” adlı bir aşirete mensup. Avşar Türkmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Adana ilimiz, diziye mekân seçilmiş. Çekimlerin yapıldığı çiftliğin kapısında; üstte Avşarların kartal simgesi, altta Kayıların ok ve yaylı simgesi bulunuyor.

 

Televizyonlarda yayınlanan bütün dizilerde 90-60-90 vücut ölçüleri ile baston yutmuş gibi ortalıkta salınan mankenlerden geçilmezken; bu dizideki kadınların tamamı itici tipler. Hele bir yemek yeme sahnesi var ki, iğrençliğin de ötesinde.. Kısacası bir algı harekâtı (operation) ile karşı karşıya olduğunuzu hemen anlıyorsunuz.

 

Peki, ama gerçekte Bozoklar kimdir? Bozoklar, Oğuz Kağan’ın iki evliliğinden birinden olan Gün Han, Ay Han ve Yıldız Han’ın torunlarıdır. Oğuz/Türkmen’in iki kolundan biridirler. Avşarlar, Beydililer, Kayılar diye giden 12 bölüğe ayrılırlar. Haçlıları, Ortadoğu’dan sürüp çıkaran Musul Atabeyi Nureddin Zengi, Bozok Avşar’ıdır. Türkçeyi resmî dil yapan Karamanoğlu Mehmet Bey, Bozok Avşar’ıdır. Osmanlılar, Bozok Kayı’sıdır. Harzemşahlar da Bozok’tur. Çin’e akın düzenleyen son Türk cihangiri Nadir Şah, Bozok Avşar’ıdır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gâzi Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs’ın efsane lideri Rauf Denktaş, Başbuğ Alpaslan Türkeş, büyük denizci ve bilim adamı Piri Reis… Bozok Avşar’ıdır. Dahası Dadaloğlu, Köroğlu, Karacaoğlan, Âşık Veysel Şatıroğlu diye giden söz ustalarımız da Bozok Avşar’ıdır. Say say bitmez. Ve bir senarist bozuntusu çıkmış aklı sıra Bozoklarla, Türkmenlerle (Oğuz/Ogur) alay ettiğini sanıyor.

 

Geçtiğimiz günlerde de -Ermeni midir nedir, bilinmez- bir osuruk şampiyonu çıkmış; -sözde, sanat adı altında- bizim gibi Oğuz/Türkmen soylu olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi rencide etme densizliğinde, küstahlığında bulunabilmişti bildiğiniz gibi.

 

Tamamına yakını Müslüman ve büyük çoğunluğu Türk olan insanlara yurtluk yapan Anadolu topraklarında, “İnek Şaban”, “Recep İvedik” gibi tiplemelerle Müslümanların kutsal üç aylarından olan Recep ve Şaban’ı itibarsızlaştırmaya çalışan; hızını alamayıp Türk tarihine, Türk kültürüne sataşan bu tür hödüklere karşı tepki gösterilmelidir. Gösterilecek tepki de dün, Gurmanç (Kürt) kardeşlerimizle alay edip, onları ötekileştiren; bugün de kalkıp Avşarları, Kayıları bilumum Türkmenleri karalamaya kalkan bu hödükleri ve sanat dedikleri çirkefliklerini “yok” hükmünde kabul ederek verilmelidir. Türk’ün millî ve manevî değerlerine sahip çıkılmalı; şer odaklarının, Türk Milletini paramparça etmeye dönük bu tür oyunları boşa çıkarılmalıdır. Gurmançlara (Kürt) yapılan itibarsızlaştırma, ötekileştirme çabalarının bir tür “Sarı Öküz” hikâyesi olduğu artık kalın kafalara sokulmalıdır. Hem böylece “Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” diyen Gâzi Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhu da huzur bulacaktır. Hem öyle kuru kuruya sayıklanan boş sözlerle (lâf) Atatürkçü olunmaz.

 

Hasbihalimize büyük önder Gâzi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız ilhâmla noktayı koyalım: Ne mutlu Türk’üm, ne mutlu Oğuz’um, ne mutlu Bozok’um diyene!

 

Aziz Dolu Atabey

Serik-14.03.2017

http://twitter.com/azizdolu

0
0
0
Yorum Yaz